dashuri_cool

  • Dashuria ne hijen e marteses
  • Faktet dhe studimet shkencore nė fushėn e moralit kanė provuar se martesa ėshtė faktori i vetėm qė siguron stabilitet e qėndrueshmėri nė jetėn e njeriut. Kjo, sepse martesa do tė thotė lidhje e bashkim ndėrmjet dy njerėzish nėn hijen e njė jete tė pėrbashkėt, ku tė sundojė dashuria dhe miqėsia e pastėr. Familja ėshtė ēerdhja e ngrohtė qė u siguron dy bashkėshortėve kushte pėr lumturi e paqe, qė ndėrtohen mbi bazėn e dashurisė. Nga ana tjetėr, martesa do tė thotė integrim pėr bashkėshortėt dhe zhdukje e ndjenjės sė boshllėkut qė ekziston njė lloj si tek burri edhe tek gruaja.

  • Roli i gruas
  • Megjithėse dashuria konkretizohet me njė marrėdhėnie martesore, domethėnė, presupozon qė tė marrin pjesė nė tė dy palėt, burri dhe gruaja, prapė se prapė roli i gruas nė tė ėshtė shumė mė i madh nga ai i burrit. Dashuria e gruas jo vetėm qė i shkakton burrit ndjenjėn e besismit, por i rinovon gjithashtu frymėmarrjen e jetės bashkėshortore. Gruaja, nėpėrmjet dashurisė, mund tė kultivojė nė zemrėn e burrit ndjenja tė mėdha e plot vitalitet. Ajo penetron nė zemrėn e tij pėr tė zėnė aty vendin qė i takon e pėr tė influencuar tek ajo. Qėndrueshmėria e dashurisė do tė thotė rritje e shpresės ... tė asaj shprese qė, nė rrugėn e saj, fshin tronditjet dhe shqetėsimet pėr t’i zėvendėsuar me qetėsinė dhe sigurinė. Njė dashuri e tillė do tė jetė mbėshtetje e fuqishme pėr mbrojtjen e gruas nga zemėrimi i burrit. Jeta duket boshe dhe e thatė pa dashurinė e kėtij burimi tė pastėr e plot ndjenja stabiliteti, qetėsie e gėzimi.

  • Baza e dashurisė
  • Bazat e dashurisė shfaqen nė formėn e solidaritetit, mirėkuptimit, sakrificės, faljes, respektit tė ndėrsjelltė, etj. Dashuria ėshtė perla e jetės bashkėshortore. Pa tė gjithēka tė duket bosh dhe pa kuptim. Kjo sepse njeriu jeton nė fakt me dashurinė, me atė dashuri qė si njė pishtar i ndriēon rrugėn, i ndez zemrėn dhe e mbush me ndjenja tė ngrohta e intime. Dashuria ėshtė themelore nė jetėn bashkėshortore dhe pėrbėn faktorin mė tė rėdėsishėm pėr vazhdimin dhe pėrsosjen e saj.
  • Thellimi i ndjenjės sė dashurisė 
  • Njė nga problemet e rėndėsishme tė jetės sė pėrbashkėt ėshtė qė tė dy bashkėshortėt tė punojnė pėr forcimin e ndjenjave tė dashurisė dhe thellimin e tyre tek njėri-tjetri me anėn e njė fjale tė ėmbėl, njė qėndrimi tė butė apo vėshtrimi tė ngrohtė e forma tė tjera tė kėsaj natyre qė shprehin dashuri e miqėsi. Por ka shumė bashkėshortė qė, ndėrsa janė magazina tė mėdha pėr kėto shprehje tė larta, nuk janė nė gjendje t’i shprehin ato. Si pasojė, njė mal prej akulli ngrihet nė marrėdhėniet e tyre. Ata e shohin veten tė izoluar e tė vetmuar, duke rrezikuar kėshtu jetėn e tyre tė pėrbashkėt me shkatėrrim. Vetėm prushi i dashurisė nuk mjafton, duhet patjetėr qė ajo tė provohet e tė konfirmohet me mjetet e shprehjes, si pėrshembull, me anėn e fjalės dhe tė bisedės sė ngrohtė, kujdesi pėr ushqimin dhe pastėrtinė, lėvdatės e tė tjera gjėrave jetėsore si kėto.

  • Etapa e dashurisė
  • Dashuria lind tek tė martuarit sapo pėrfudon lidhja e tyre. Gjatė kėsaj periudhe secili ruan cilėsitė dhe tiparet e veta personale. Por, pasi miqėsia rritet deri nė dashuri, qė do tė thotė bashkim i plotė, butėsi, falje e sakrificė, jeta bashkėshortore hynė nė njė etapė tė re, ku dalngadalė zhduken tė gjitha tiparet e cilėsitė personale, pėr tė lindur njė personalitet i ri, ngritur mbi bazėn e integrimit, qė realizojnė martesa dhe dashuria. Qė kėtej shohim qė familjet njerėzore ndryshojnė tėrėsisht nė jetėn e tyre nga krijesat e tjera tė gjalla, sepse ngrihen nė lartėsinė

Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!